היינו שם

נצבים

על טיסה אחת בדרכי לבואנוס איירס פגשתי פעם יהודי שחיבק אותי כאילו הכרתי אותו מימים ימימה. הסתכלתי עליו, והוא הבין מיד שחלה טעות. "סליחה", אמרתי לו. "אני לא מכיר אותך". פניו הסמיקו, אבל היהודי יצא זכאי מאותו המצב עם הרבה חכמה ואמר לי: "אולי הכרתי אותך במעמד הר סיני. כולנו היינו שם!".

 

תגובתו של אותו יהודי מוצאת סימוכין בפרשתנו, פרשת נצבים, בה מתואר חידוש הברית שנכרתה ארבעים שנה לפני כן למרגלות הר סיני. וְלֹא אִתְּכֶם, לְבַדְּכֶם אָנֹכִי, כֹּרֵת אֶת-הַבְּרִית הַזֹּאת, וְאֶת-הָאָלָה, הַזֹּאת, אומרת התורה. כִּי אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה, עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם, לִפְנֵי, ה' אֱ-לֹהֵינוּ; וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה, עִמָּנוּ הַיּוֹם.

 

התורה אומרת בעצם שכולנו היינו שם. באותה מידה שכולנו יצאנו ממצרים וקיבלנו את התורה.

 

כולנו ראינו. כולנו שמענו. רש'י אומר: ואף עם דורות עתידין להיות. יהודים במהלך הדורות נולדים וחיים בתוך תרבות הגורסת כי כולנו היינו שם. היה זה מאורע יחיד במינו, שאין לו אח ורע בהיסטוריה האנושית, כשהעם היהודי כולו, מטף ועד זקן, זכה לפגוש את האלוקים.

 

כל טענה אחרת על התגלות א-להית בתרבויות אחרות מבוססת על אדם אחד או על קבוצה קטנה שזכו בהתגלות האלהית. הרעיון כאן, הוא רעיון שונה לחלוטין. עם שלם זכה להתגלות שאינה מוגבלת בזמן.

 

היינו שם, גם אנחנו. הרמב"ם נשאל פעם על ידי עובדיה הגר, שנולד למשפחה נוצרית ממוצא נורמנדי באיטליה, האם היה רשאי לברך ולומר:

 

"א-להינו וא-לוהי אבותינו"

או "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו"

או "אשר הבדילנו"

או "אשר בחר בנו"

או "שהנחלת את אבותינו"

או "שהוצאתנו מארץ מצרים"

או "שעשה נסים לאבותינו" וכו'.

 

תשובתו של הרמב"ם היתה חד משמעית: כן. מי שמצטרף לעם היהודי, הוא יהודי לכל דבר, והוא מצטרף למורשת ישראל ולמעגל הדורות, גם אם מבחינה גנטית אינו שייך אליו.

 

מי שלא היה שם, גם היה שם. מי שבחר להצטרף לעם ישראל, בחר להיות שותף למעמד הר סיני.

 

את אשר ישנו פהואת אשר איננו פהחכמינו מדגישים את העובדה שהאותיות האחרונות של שני הביטויים הללו מרכיבות את המילה "תורה".

 

כולנו עמדנו על הר סיני. כי הר סיני הוא לא רק מקום  גיאוגרפי. השתייכות לעם ישראל איננה כרוכה בבדיקת דנ"א.